Polska dla żeglarzy
Zatoka Gdańska, Mazury i Zalew Szczeciński – wszyscy znamy najbardziej popularne akweny, w których można uprawiać żeglarstwo. Ale pływać można także w wielu innych miejscach. Sprawdźcie, w jakich.
„Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie” – napisał blisko 200 lat temu poeta Stanisław Jachowicz. Można te słowa odnieść także do żeglarstwa. Choć Polacy często pływają po Adriatyku, Bałtyku i Wielkich Jeziorach Mazurskich, rzadziej szukają akwenów bliżej domu. A szkoda, bo w każdym województwie można znaleźć miejsca odpowiednie do uprawiania żeglarstwa.
Wybraliśmy najpopularniejsze.
Gdzie żeglować w województwie dolnośląskim?
Główną drogą wodną jest Odra, którą można swobodnie dopłynąć na Zalew Szczeciński i Bałtyk. Dużo miejsc do cumowania jest szczególnie we Wrocławiu. Mieszkańcy tego miasta żeglować mogą też na pobliskim Jeziorze Mietkowskim – największym zbiorniku wodnym na Dolnym Śląsku. Sporty wodne uprawiane są też m.in. na Jeziorze Kunickim i w Ośrodku Wypoczynkowym „Jawornik”.
Gdzie żeglować w województwie kujawsko-pomorskim?
Ważnym akwenem jest Wisła, na której odbywają się rejsy, szkolenia i regaty – zwłaszcza w Toruniu i na Jeziorze Włocławskim – ale pływać można również Brdą i Kanałem Bydgoskim w ramach Wielkiej Pętli Wielkopolski. Żeglarstwo jest rozwinięte także na wodach stojących. Jezioro Rudnickie Wielkie służy mieszkańcom pobliskiego Grudziądza, a Jezioro Koronowskie jest popularne wśród bydgoszczan. Pływa się również na Jeziorze Małym Żnińskim oraz jeziorach Niskie Brodno, Gopło i Deczno koło Świecia.
Gdzie żeglować w województwie lubelskim?
Wokół Lublina najpopularniejszymi akwenami są Jezioro Zemborzyckie i jezioro Firlej. Na terenie województwa pływać można także na Jeziorze Białym niedaleko Włodawy i na zbiorniku w Międzyrzecu Podlaskim.
Gdzie żeglować w województwie lubuskim?
Żeglownymi rzekami są Odra i Warta, ale żeglarstwo rozwija się głównie na jeziorach. Najważniejszymi są Niesłysz niedaleko Świebodzina, Błędno, położone w pobliżu Zbąszynia oraz Sławskie – największe w województwie.
Gdzie żeglować w województwie łódzkim?
Największą rolę w województwie łódzkim odgrywają dwa sztuczne zbiorniki – Jeziorsko i Zalew Sulejowski. W samej Łodzi pływać można po Stawach Stefańskiego, a w bezpośrednim sąsiedztwie miasta także po Zalewie Mrożyczka w Głownie. Żeglarze pojawiają się też na Lewitynie w Pabianicach.
Gdzie żeglować w województwie małopolskim?
Mieszkańcy Krakowa i okolic najczęściej pływają na zbiorniku Bagry, gdzie aktywnie działają też lokalne kluby żeglarskie. W pozostałej części województwa wodniacy pływają po Zalewie Kryspinów, Jeziorze Rożnowskim w pobliżu Nowego Sącza i Nowego Targu, Zalewie Czorsztyńskim oraz Kruszyńskim. Wisła, z powodu niskiego stanu wody, rzadko jest wykorzystywana przez żeglarzy.
Gdzie żeglować w województwie mazowieckim?
Jezioro Zegrzyńskie jest najważniejszym akwenem na Mazowszu, zwłaszcza dla mieszkańców Warszawy. Na Wiśle żegluje się głównie na Jeziorze Włocławskim oraz w Warszawie m.in. za sprawą Regat o Puchar Dzielnicy Wisła.
Gdzie żeglować w województwie opolskim?
Żeglarze z tego województwa najczęściej pływają na trzech sztucznych zbiornikach wodnych: Jeziorze Turawskim, Jeziorze Nyskim i Jeziorze Otmuchowskim. Żeglować można też po Odrze, a w Opolu ma niedługo powstać nowoczesna marina.
Gdzie żeglować w województwie podkarpackim?
Podkarpacie ma dużo do zaoferowania żeglarzom. Najbardziej znane jest Jezioro Solińskie, ale to niejedyny akwen. Niedaleko Tarnobrzega wodniacy pływają po Jeziorze Tarnobrzeskim, a w okolicach Przemyśla na żwirowni w Ostrowie oraz zbiorniku wodnym ZEK w Radymnie.
Gdzie żeglować w województwie podlaskim?
Podlasie ma dużo do zaoferowania dla żeglarzy. Największym akwenem w województwie i jednym z największych w Polsce jest jezioro Wigry. Ale pływać można też m.in. po Zalewie Sokólskim, Jeziorach Augustowskich, Jeziorze Rajgrodzkim, Jeziorze Oleckim Wielkim oraz Jeziorze Siemianowskim.
Gdzie żeglować w województwie pomorskim?
Obok Mazur i Pomorza Zachodniego to najbardziej żeglarski region w Polsce. Pierwszym wyborem jest oczywiście Bałtyk – zarówno otwarte morze, jak i Zatoka Gdańska, Pucka oraz Zalew Wiślany. Dużą atrakcją jest także Pętla Żuławska, położona częściowo w granicach województwa warmińsko-mazurskiego, która jest drogą wodną o długości 303 km, wyposażoną w niezbędną dla wodniaków infrastrukturę. Pływać można także po jeziorach m.in. – Jeziorze Charzykowskim, które jest jedną z kolebek polskiego żeglarstwa, jeziorze Brodno Wielkie niedaleko Kartuz, Jeziorach Raduńskich, Jeziorze Rychnowskim i jeziorze Wdzydze.
Gdzie żeglować w województwie śląskim?
Najsłynniejszym akwenem jest z pewnością zbiornik Pogoria I, gdzie ulokowanych jest kilka śląskich klubów żeglarskich, od którego nazwę wziął pierwszy zaprojektowany i zbudowany w Polsce żaglowiec – „Pogoria”. Sztucznych i naturalnych jezior, po których można pływać, jest jednak znacznie więcej – m.in. jezioro Chechło-Nakło, Dzierżno Małe, Jezioro Rybnickie, zbiornik Pogoria III oraz Zalew Przeczycko-Siewierski.
Gdzie żeglować w województwie świętokrzyskim?
Mieszkańcy wojewódzkich Kielc mogą żeglować na Zalewie Kieleckim i zalewie w Cedzynie. Bliżej Ostrowca Świętokrzyskiego znajduje się z kolei Jezioro Brodzkie. Żeglarze pływają także po Zalewie Pińczowskim i Jeziorze Rejowskim w Skarżysku Kamiennej.
Gdzie żeglować w województwie warmińsko-mazurskim?
Raj dla żeglarzy śródlądowych, nazywany Krainą Tysiąca Jezior – niesłusznie, bo jest ich trzy razy więcej. Największe są połączone kanałami. Najpopularniejszymi akwenami są m.in. jeziora Śniardwy, Mamry, Niegocin, Tałty oraz Jezioro Mikołajskie. W zachodniej części województwa żeglować można po Jezioraku i Pętli Żuławskiej.
Gdzie żeglować w województwie wielkopolskim?
Dużo dla żeglarzy ma do zaproponowania Wielkopolska. Rzeki i kanały przebiegające przez całe województwo tworzące Wielką Pętlę Wielkopolski, łączącą m.in. Poznań, Konin i Bydgoszcz. Liczne są też jeziora. W okolicach Poznania jest to Jezioro Kierskie, w Wągrowcu Jezioro Durowskie, a w Zbąszyniu jezioro Błędno. Żeglarze z Konina pływają na Jeziorze Pątnowskim, Jeziorze Ślesińskim i Jeziorze Mikorzyńskim. Żeglarstwu w Wielkopolsce służy też Jezioro Powidzkie.
Gdzie żeglować w województwie zachodniopomorskim?
Najważniejszym akwenem jest naturalnie Bałtyk, ale żeglarstwo kwitnie także na Zalewach Szczecińskim i Kamieńskim, na Odrze i Jeziorze Dąbie w Szczecinie. Pływać można także m.in. po jeziorach Miedwie, Drawsko, Wielimie i Jamno.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |